środa, 20 kwietnia 2016

Kamionka Mała w Beskidzie Wyspowym :)

Ostatnio nazbierało się trochę rzeczy do opisania na blogu. Stwierdziłam jednak, że kolejność musi być zachowana... ;)

Jakiś czas temu w sobotnie popołudnie razem z Koleżanką wybrałyśmy się na rower. Wyjechałyśmy z Limanowej i kierowałyśmy się główną drogą do miejscowości Kamionka Mała. Naszym celem było odwiedzenie Cmentarza Wojennego nr 357. Jeszcze nigdy tam nie byłam pomimo, że często przejeżdżałam obok tablicy informującej o tym miejscu. 

Dotrzemy tam bez problemu kierując  się idealnie oznaczonym Szlakiem Frontu Wschodniego I Wojny Światowej w województwie małopolskim. Szlak ten wiedzie do miejsc, które w latach 1914–1915 były areną kluczowych zmagań na froncie wschodnim Wielkiej Wojny. Podróżując wzdłuż szlaku, można zobaczyć pamiątki tamtych czasów.


Informacje na temat szlaku: https://www.visitmalopolska.pl/szlakpierwszejwojny/Strony/szlak-frontu-wschodniego-wojny-swiatowej-w-malopolsce-29.aspx

Korzystając z pięknej pogody robimy sobie przerwę na coś słodkiego. Odpoczywając na ławce w parku możemy podziwiać Dwór w Laskowej o architekturze w stylu barokowym. Został zbudowany w 1677 r. przez ówczesnych właścicieli wsi – rodzinę Laskowskich. Potem wielokrotnie zmieniał właściciela i pełnioną funkcję. Od 1992 r. należy do rodziny Michałowskich. Jest to obiekt parterowy pokryty gontowym, wysokim dachem w typie krakowskim. Warto zwrócić uwagę na strop nad dawną kaplicą, podzielony dekoracją stiukową, a pola stropu wypełnione są polichromią o motywach figuralnych, roślinnych i geometrycznych. Środkową część zajmuje malowany na płótnie obraz Chrystusa Błogosławiącego, a narożniki popiersia Ewangelistów.

http://www.drewniana.malopolska.pl/?page=obiekty&id=97
Spoglądając w drugą stronę możemy zobaczyć Koścół Imienia Maryi w Laskowej. Został wybudowany w latach 1925 - 1934.
 

 Przez drogi, którymi jechałyśmy przebiega Beskidzka Droga Św. Jakuba.


Na terenie byłego ogrodu przy dworze, tuż nad przepływającą w pobliżu Łososiną, wznosi się jeszcze drewniana dworska kapliczka z końca XVIII stulecia z figurą św. Jana Nepomucena, przykryta gontowym daszkiem. Postać świętego została wyłowiona przez Zygmunta Michałowskiego z powodzi, która nawiedziła Laskową w 1924 roku Kilkanaście lat później, podczas niemieckiej okupacji, jego syn, Antoni, pilnował ukrytej tu radiostacji, wymontowanej z zestrzelonego samolotu aliantów.



Jedziemy dalej cały czas asfaltowymi drogami. Nie bardzo lubię kręcić po takiej nawierzchni, ale w towarzystwie czas płynie przyjemniej :)


Po jakimś czasie docieramy do wsi Kamionka Mała. Nazwa miejscowości wywodzi się prawdopodobnie od kamieni, które dominują w podłożu tego obszaru.


http://www.drewniana.malopolska.pl/?page=obiekty&id=71
W środkowej części wsi, na wysokiej skarpie nad potokiem Kamionka, znajduje się drewniany kościół parafialny p.w. św. Katarzyny. Pierwotna świątynia istniała tu już najprawdopodobniej w 1440 r., obecna pochodzi z XVIII w., rozbudowana w 1884 r. Wewnątrz znajduje się między innymi krucyfiks z ok. 1470 r. na belce tęczowej, w ołtarzu głównym siedemnastowieczny barokowy posążek św. Katarzyny oraz obrazy św. Katarzyny i Matki Boskiej. Organy i prospekt organowy barokowe z 1683 r. Ambona z przedstawieniami ewangelistów oraz liczne obrazy świętych z XVII w. W kaplicy krucyfiks gotycki z XV w. oraz 2 drewniane rzeźby śś. Piotra i Pawła z 1 poł. XVIII w. Wnętrze świątyni zdobi polichromia figuralna z 1857 r., wykonana przez F. Miklasińskiego. 

Kościółek naprawdę robi wrażenie.
 Pisałam już, że pogoda nas rozpieszczała...;)


W 1877 r. zamontowano na plebanii w Kamionce zegar słoneczny, istniejący do dnia dzisiejszego. Spełniał on istotną rolę jeszcze po II wojnie światowej, gdyż wielu mieszkańców Kamionki zegarków wówczas nie posiadało. Zegar jest obecnie wyeksponowany na tablicy, stojącej u podnóża kościoła.


Widoki z okolic szczytu Jatrząbka.
 Z głównej drogi skręcamy w lewo i pokonując mały podjazd docieramy na szczyt Jastrząbka.  Znajduje się tutaj jeden z najciekawszych w okolicy cmentarzy wojennych, na którym pochowano żołnierzy walczący podczas operacji łapanowsko-limanowskiej 1914 r. Spod cmentarza piękny widok na Beskid Wyspowy i Pogórze.



Więcej informacji na temat cmentarza:  https://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_wojenny_nr_357_%E2%80%93_Kamionka_Ma%C5%82a

Następnie zjeżdżamy w stronę miejscowości Rozdziele. Stromym podjazdem wyjeżdżamy na Przełęcz Widoma. W miejscu tym od dawna zatrzymywali się kierowcy samochodów by podziwiać rozległe widoki. W 2011r. powstał tutaj punkt widokowy. Jest to wybrukowane miejsce parkingowe z ławkami, dwoma tablicami przedstawiającymi opisane panoramy widokowe (na północną i południową stronę).


Chwila na podziwianie widoków Pasma Łopusza i Kobyły i jazda w dół serpentynami i do domu ;)


Pozdrawiam
Kamila :)

P.S. Mam nadzieję, że Was nie zanudziłam. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej rzeczy na temat opisywanych miejsc to zajrzycie pod linki, które znajdują się pod wybranymi zdjęciami. Ciężko tak w skrócie o wszystkim napisać :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz